Kliknij aby umówić wizytę 790-830-860

Czy mój ząb był wcześniej źle wyleczony?

Jeżeli do lekarza u którego leczyliśmy kiedyś przeziębienie trafiamy ponownie z przeziębieniem, nie oznacza to, że za pierwszym razem zostało ono źle wyleczone. Podobnie jest z zębami. To, że w kiedyś leczonym zębie ponownie pojawia się próchnica wynika zazwyczaj z utrzymującej się niewystarczającej higieny, o czym mówię wstępie do skutecznego leczenia zębów.
 
Ponad to, niektóre procedury lecznicze wymagają powtórnego leczenia zębów, aby zapewnić jak najlepsze rokowanie leczenia i ograniczyć do minimum ryzyko powikłań lub niepowodzenia. W szczególności widać to na przykładnie leczenia kanałowego.
 
Techniki i procedury w leczeniu kanałowym bardzo się rozwinęły w ciągu ostatnich kilku lat. To co kiedyś było leczeniem ostatecznym, obecnie stosuje się jedynie jako leczenie doraźne. Dzięki nowym osiągnięciom nauki możemy zachować zęby, które kiedyś skazane były na usunięcie. Zęby leczone już raz kanałowo, mimo, że mogą nie sprawiać dolegliwości, mogą wymagać powtórnego leczenia z powodu przewlekłego (bezobjawowego) stanu zapalnego w kości lub planowanego leczenia protetycznego.
 
Nie oznacza to, że wcześniej ząb był wyleczony źle. Przy pierwszym leczeniu mogło nie być możliwe zastosowanie najnowocześniejszych technik, a najważniejsze potrzeby leczenia, czyli ulga w cierpieniu i utrzymanie zęba, zostały zaspokojone.
 
Michał Trochimiuk Lekarz stomatolog Warszawa, Otwock, Biała Podlaska

Michał Trochimiuk Lekarz stomatolog, Warszawa, Wesoła, Biała Podlaska

Kliknij aby umówić wizytę 790-830-860