Kliknij aby umówić wizytę 790-830-860

Jak zbudowany jest ząb?

Każdy ząb zbudowany jest z: korony – części widocznej w ustach oraz korzenia – części zatopionej w kości pokrytej dziąsłem.
Korona jest zbudowana ze szkliwa, które jest najtwardszą tkanką w naszym organizmie. Pod nim znajduje się zębina, która stanowi główną masę zęba i determinuje jego kolor. Pod zębiną w samym środku zęba znajduje się miazga, czyli nerw, który odbiera bodźce, takie jak zimno, ciepło i ból, oraz naczynia krwionośne.
Korzeń jest częścią utrzymującą ząb. W jego wnętrzu znajdują się kanały przez które także biegnie miazga zęba. W zębach może znajdować się od jednego aż do pięciu kanałów.
Pomiędzy korzeniami zęba, a kością znajduje się ozębna, czyli system więzadeł trzymający ząb, który amortyzuje obciążenia.
Kość w której zatopiony jest ząb jest pokryta przez dziąsła. Zdrowe dziąsła mają kolor bladoróżowy.
U człowieka występują dwa rodzaje zębów: mleczne i stałe. Zęby mleczne w liczbie 20 są mniejsze i mniej twarde od zębów stałych. Ich wymiana na zęby stałe rozpoczyna się między 5, a 7 rokiem życia. W zależności od obecności, bądź braku zębów mądrości – ósemek, mamy od 28 do 32 zębów stałych. Liczba ta może być inna w wypadku zatrzymania lub wrodzonego braku któregoś z zębów.
Zab napisy
 
Michał Trochimiuk Lekarz stomatolog Warszawa, Otwock, Biała Podlaska

Michał Trochimiuk Lekarz stomatolog, Warszawa, Wesoła, Biała Podlaska

Kliknij aby umówić wizytę 790-830-860