Kliknij aby umówić wizytę 790-830-860

Co robić po urazie lub wybiciu zęba?

W przypadku urazu zęba, bardzo ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza. W zależności od skutków urazu (wybicie, złamanie, pęknięcie zęba) czas który od niego upłynął do wizyty w gabinecie jest kluczowym czynnikiem warunkującym postępowanie lekarskie i możliwość uratowania zęba.
Drugą, równie ważną kwestią jest sposób przechowywania wybitego, bądź złamanego fragmentu zęba do czasu wizyty u lekarza.

W razie wybicia zęba powinniśmy postępować następująco:
– zabrudzenia z ziemi delikatnie spłukać wodą, NIE WOLNO czyścić zęba mechanicznie tj. szmatką, gazą, palcami
– do czasu przyjazdu do gabinetu należy przechowywać ząb w roztworze soli fizjologicznej, ślinie lub mleku pasteryzowanym

Powtórne wgojenie się zęba po wybiciu jest możliwe jeśli od urazu do replantacji zęba nie minie więcej niż 2 godziny pod warunkiem prawidłowego przechowywania zęba, choć nawet to nie daje całkowitej pewności powodzenia leczenia.

Powtórnie osadzony ząb zostaje zszynowany z zębami sąsiednimi na 2-4 tygodnie. W zależności od stadium rozwoju zęba może być dodatkowo konieczne leczenie kanałowe zęba w późniejszym terminie.

Po replantacji zaleca się:
– oszczędzający tryb życia
– miękkie jedzenie przez 2 tygodnie
– mycie zębów miękką szczoteczką po każdym posiłku
– płukanie ust 2x dziennie przez tydzień roztworem zawierającym chlorheksydynę np. Eludril

W przypadku złamania korony zęba w jeżeli nie został obnażony nerw możliwe jest doklejenie odłamanego fragmentu. W przeciwnym razie konieczne może być leczenie kanałowe.

 
Michał Trochimiuk Lekarz stomatolog Warszawa, Otwock, Biała Podlaska

Michał Trochimiuk Lekarz stomatolog, Warszawa, Wesoła, Biała Podlaska

Kliknij aby umówić wizytę 790-830-860