Kliknij aby umówić wizytę 790-830-860

Jak przygotować dziecko do wizyty w gabinecie?

Często już kilkuletnie dzieci boją się dentysty i ze strachu nie chcą chodzić na wizyty. Taki strach przed dentystą nazywany jest dentofobią i najczęściej jest związany z przenoszeniem strachu przed wizytą u lekarza na dzieci przez rodziców, wychowawców lub rówieśników.

Aby wizyta dziecka w gabinecie przebiegała bezproblemowo, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Rodzice powinni dokładać wszelkich starań aby przeciwdziałać dentofobii u dzieci przez przekazywanie pozytywnych wzorców. Dzieci widzą strach i niepokój rodziców, co koduje u nich stereotyp że jest to coś nieprzyjemnego, dlatego dobrze jest, jeśli rodzice najpierw przyjdą sami i omówią kwestię przyprowadzenia dziecka na fotel.

Według badań, strach dziecka przed dentystą zależy głównie od reakcji emocjonalnej ojca, więc to on powinien przyprowadzić dziecko do gabinetu i wykazać spokój opanowanie oraz samemu dać dziecku dobry przykład. Dziecko ma wówczas poczucie bezpieczeństwa i lepiej współpracuje.

Wizyta na fotelu nie powinna być także wielkim wydarzeniem, które przeżywa cała rodzina, lecz powinna być czymś tak naturalnym jak wyjście do sklepu. Dziecko widzi niepokój i zamieszanie i rozumie że jest coś czego może się obawiać, gdy nadchodzi wizyta u lekarza. Tymczasem zdanie typu “jeśli będziesz niegrzeczny to NIE ZABIORĘ CIĘ do dentysty” może całkowicie zmienić na korzyść podejście dziecka do wizyty.

Rozmawiając z dzieckiem o wizycie przed przyjściem do gabinetu należy mówić tylko o białych, czystych zębach, świeżym oddechu, pięknym uśmiechu, postraszyć dziecko można jedynie brzydkim zapachem z ust jeśli nie będzie myć zębów.
W szczególności, pod żadnym pozorem nie wolno wspominać dziecku o bólu czy wierceniu. Nawet zdania typu “nie będzie bolało” nie powinny mieć miejsca, gdyż wówczas dziecko rozumie, że jednak jest coś co może boleć i czego powinno się obawiać.

Bardzo ważne jest także, aby przyjść na wizytę zanim cokolwiek zacznie boleć. Pierwsza wizyta z bólem to najgorsza rzecz dla psychiki dziecka, gdyż z powodu nieprzyjemnych doświadczeń może rzutować na współpracę z lekarzem i dbałość o zęby przez wiele lat.
W przypadku dzieci z którymi oczekujemy, że współpraca może być trudna, dobrze jest przyjść kilka razy na wizyty adaptacyjne przed rozpoczęciem leczenia.

Michał Trochimiuk Lekarz stomatolog, Warszawa, Wesoła, Biała Podlaska

Kliknij aby umówić wizytę 790-830-860