Kliknij aby umówić wizytę 790-830-860

Kamień nazębny, osady

Co to jest i skąd się bierze kamień nazębny?

Kamień nazębny jest to zmineralizowana (zwapniała) płytka nazęba. Osadza się on głównie w okolicy dziąseł na korzeniach zębów leżących w poliżu ujść ślinianek tj. dolnych siekaczach i górnych trzonowcach. Osadzająca się tam płytka nazębna ulega mineralizacji pod wpływem składników zawartych w ślinie. Chropowata powierzchnia osadzającego się kamienia przyczynia się do jeszcze większego odkładania płytki nazębnej, co tworzy błędne koło. Kamień ma z reguły jasny kolor, jednak może ciemnieć pod wpływem barwników z kawy, herbaty i papierosów.

W zaawansowanych przypadkach kamień może nawet oblepiać dookoła całe zęby oraz rozprzestrzeniać się pod dziąsłem. Nagromadzenie płytki i kamienia nazębnego jest przyczyną powstania choroby przyzębia – paradontozy, co w konsekwencji może spowodować wypadnięcie zębów.

Aby zapobiec osadzaniu się kamienia nazębnego, należy przy każdym myciu zębów dokładnie oczyszczać miejsca w których odkłada się kamień tj. okolica przednich zębów dolnych (szczególnie od strony języka) oraz bocznych zębów górnych (od strony policzka).

U niektórych osób występuje zwiększona tendencja do odkładania się kamienia nazębnego. Jest to związane ze składem śliny. Mimo to, dzięki prawidłowej i regularnej higienie zębów można sprawić, że kamień nazębny będzie się tworzył znacznie wolniej lub nie będzie powstawał wcale.

Kamień nazębny, kiedy już powstanie, jest na tyle twardy, że nie da się go usunąć samodzielnie za pomocą szczotkowania. Konieczne jest zatem przeprowadzenie w gabinecie stomatologicznym zabiegu SCALINGU

Co to jest osad?

Osad nazębny jest często mylony z kamieniem nazębnym. Jednak osad nie jest zmineralizowaną płytką nazębną lecz trwałym nalotem spowodowanym paleniem papierosów lub piciem dużych ilości herbaty, kawy, soków, bądź długotrwałym stosowaniem płukanek zawierających chlorheksydynę (np. Eludril).

Nagromadzenie osadu nie tylko przebarwia zęby ale także zwiększa ich chropowatość, co ułatwia przyleganie płytki nazębnej i rozwór próchnicy oraz może kamuflować obecność ubytków próchnicowych.

Osad usuwa się w gabinencie stomatologicznym przez zabieg PIASKOWANIA.

Po zabiegu scalingu i piaskowania powinno się przeprowadzić lakierowanie (fluoryzację) zębów w celu remineralizacji szkliwa pokrytego dotychczas złogami i złagodzenia nadwrażliwości pozabiegowej.

Michał Trochimiuk Lekarz stomatolog Warszawa, Otwock, Biała Podlaska

Michał Trochimiuk Lekarz stomatolog, Warszawa, Wesoła, Biała Podlaska

Kliknij aby umówić wizytę 790-830-860