Kliknij aby umówić wizytę 790-830-860

Wypełnienia

Podstawową metodą leczenia próchnicy jest jej wyczyszczenie z zęba w całości i założenie szczelnego wypełnienia (plomby). Do dyspozycji mamy kilka rodzajów materiałów do wypełnień:

Kompozytowe – wypełnienie w kolorze zęba, sprawia że ząb po leczeniu nie odbiega kolorystycznie od innych zębów. Dzięki różnym kolorom wypełnień możliwe jest indywidualne dobranie koloru w każdym przypadku. Przyklejają się do zębów, dzięki czemu nie jest konieczne wiercenie w zdrowych tkankach. Ich wadą jest możliwość powstawania mikroszczelin w miejscu połączenia z zębem, co może skutkować przebarwieniami i ponownym rozwojem próchnicy pod plombą. Ich trwałość ocenia się na ok. 5-7 lat, po tym czasie zazwyczaj powinny zostać wymienione na nowe. Bardziej trwałym i polecanym rozwiązaniem są wkłady i nakłady koronowe, które mogą przetrwać nawet ponad 10 lat.

Amalgamatowe – tzw. srebrne plomby. Są szczelne i gładkie po wypolerowaniu lecz ich zastosowanie jest ograniczone ze względu na to, że nie przyklejają się do zębów tak jak inne rodzaje wypełnień, lecz wymagają szlifowania podcieni w zdrowych tkankach zęba w celu zapewnienia utrzymania. Ponadto ich wadą jest nienaturalny, rzucający się w oczy kolor.

Szklane (Glassjonomery) – ten rodzaj wypełnienia stosowany jest w sytuacji gdy zachowanie suchości w trakcie leczenia jest trudne lub niemożliwe np. w przypadku ubytków poddziąsłowych i przyszyjkowych. Mają kolor biały ale różniący się od koloru zęba. Ich zaletą jest uwalnianie fluoru, który chroni przed rozwojem próchnicy pod wypełnieniem. Wadą jest niewielka wytrzymałość – stosunkowo szybko się ścierają i wypłukują.

Najczęściej stosuje się obecnie materiały kompozytowe ze względu na możliwość doboru koloru odpowiadającego naturalnemu kolorowi zębów pacjenta, mniejszą utratę własnych tkanek zęba przy czyszczeniu próchnicy oraz szybką procedurę zakładania. Bardziej trwałą i jeszcze bardziej estetyczną metodą jest zastosowanie wkładów i nakładów koronowych. Ich zastosowanie wymaga kilku wizyt, lecz można je zakładać do wielu zębów jednocześnie, co skraca czas leczenia w porównaniu do wypełnień kompozytowych zakładanych zazwyczaj pojedynczo.

 
 
Michał Trochimiuk Lekarz stomatolog Warszawa, Otwock, Biała Podlaska

Michał Trochimiuk Lekarz stomatolog, Warszawa, Wesoła, Biała Podlaska

Kliknij aby umówić wizytę 790-830-860