Kliknij aby umówić wizytę 790-830-860

Wkład, nakład (inlay, onlay)

Wkłady i nakłady koronowe są alternatywą dla zwykłych wypełnień (plomb) zakładanych na miejscu w gabinecie. Stosowane są także w celu odbudowy i ochrony zębów przed złamaniem po leczeniu kanałowym. Wykonuje się je ze specjalnego kompozytu technicznego poddawanego procesowi utwardzania i polimeryzacji, z porcelany lub metalu.

Są one twardsze i bardziej trwałe niż zwykłe plomby. Wykonuje się je w laboratorium na podstawie wycisku zębów pacjenta, dzięki czemu mogą być idealnie dopasowane do zębów sąsiednich i przeciwstawnych poprzez nadanie im anatomicznego kształtu, odpowiadającego naturalnym bruzdom i zagłębieniom zębów. Wykonuje się je także w przypadku ubytków poddziąsłowych i przy trudnościach w odbudowie punktu stycznego z sąsiadującym zębem.

Wkłady i nakłady są w pracowni technicznej poddawane specjalnemu procesowi utwardzania i polimeryzacji, dzięki czemu stają się twardsze niż standardowe wypełnienia i nie powstają w nich mikroszczeliny prowadzące do nawrotu próchnicy.

Aby wykonać wkład lub nakład, ząb jest oczyszczany z próchnicy przez lekarza, który jednocześnie nadaje ubytkowi odpowiedni kształt. Następnie wykonywany jest wycisk, na podstawie którego technik w laboratorium protetycznym wykonana odbudowę. Wkład koronowy, będący odpowiednikiem plomby, zostanie następnie zacementowany przez dentystę w miejscu oczyszczonej próchnicy.

 

 

SPIS TREŚCI

Profilaktyka

 

Próchnica zębów

 

Ból zęba

 

Krwawiące, bolące dziąsła, kamień nazębny, osad

 

Nadwrażliwość zębów

 

Żółte, nieatrakcyjne zęby

 

Brak zębów i luki między zębami

 

Krzywe zęby

 
 
Michał Trochimiuk Lekarz stomatolog Warszawa, Otwock, Biała Podlaska

Michał Trochimiuk Lekarz stomatolog, Warszawa, Wesoła, Biała Podlaska

Kliknij aby umówić wizytę 790-830-860