Wkłady i nakłady koronowe są alternatywą dla zwykłych wypełnień (plomb) zakładanych na miejscu w gabinecie. Stosowane są także w celu odbudowy i ochrony zębów przed złamaniem po leczeniu kanałowym. Wykonuje się je ze specjalnego kompozytu technicznego poddawanego procesowi utwardzania i polimeryzacji, z porcelany lub metalu.
Są one twardsze i bardziej trwałe niż zwykłe plomby. Wykonuje się je w laboratorium na podstawie wycisku zębów pacjenta, dzięki czemu mogą być idealnie dopasowane do zębów sąsiednich i przeciwstawnych poprzez nadanie im anatomicznego kształtu, odpowiadającego naturalnym bruzdom i zagłębieniom zębów. Wykonuje się je także w przypadku ubytków poddziąsłowych i przy trudnościach w odbudowie punktu stycznego z sąsiadującym zębem.
Wkłady i nakłady są w pracowni technicznej poddawane specjalnemu procesowi utwardzania i polimeryzacji, dzięki czemu stają się twardsze niż standardowe wypełnienia i nie powstają w nich mikroszczeliny prowadzące do nawrotu próchnicy.
Aby wykonać wkład lub nakład, ząb jest oczyszczany z próchnicy przez lekarza, który jednocześnie nadaje ubytkowi odpowiedni kształt. Następnie wykonywany jest wycisk, na podstawie którego technik w laboratorium protetycznym wykonana odbudowę. Wkład koronowy, będący odpowiednikiem plomby, zostanie następnie zacementowany przez dentystę w miejscu oczyszczonej próchnicy.
SPIS TREŚCI
Profilaktyka
Próchnica zębów
Ból zęba
Krwawiące, bolące dziąsła, kamień nazębny, osad
Nadwrażliwość zębów
Żółte, nieatrakcyjne zęby
Brak zębów i luki między zębami
Krzywe zęby
Michał Trochimiuk Lekarz stomatolog Warszawa, Otwock, Biała Podlaska