Kliknij aby umówić wizytę 790-830-860

Bolące, krzywo rosnące ósemki

Zębami które najczęściej wymagają usunięcia są ósemki, czyli tzw. zęby mądrości. Najczęściej usuwa się je z powodu bólu, który wywołują lub z racji ich nieprawidłowego położenia skutkującego np. nagryzaniem policzka lub nie dającym szansy wyrznięcia się takiego zęba. Ósemki usuwa się także gdy nie mają zęba przeciwstawnego i nie biorą udziału w zgryzie, gdyż nie pełnią wtedy żadnej funkcji, a mogą się jedynie psuć i powodować psucie sąsiednich zębów.

panto1

Kiedyś byłem zwolennikiem pozostawiania ósemek jeśli nie powodują żadnych objawów. Jednak życie postanowiło zweryfikować ten pogląd na rzecz profilaktycznego usuwania ósemek. Z własnego doświadczenia wiem, że zgodnie z prawem Murphy’ego, nawet mimo doskonałej higieny, ósemki najczęściej zaczynają boleć znienacka i w najmniej odpowiednim momencie, a już najchętniej w trakcie wypoczynku na wakacjach. Dlatego osobiście zalecam pozbycie się potencjalnego problemu jeszcze przed jego wystąpieniem. Nie czekaj aż ból zepsuje Ci wypoczynek i pozbądź się potencjalnego problemu jak najszybciej.
 
Przed przystąpieniem do zabiegu usunięcia ósemek powinno się wykonać rentgenowskie zdjęcie pantomograficzne tj. przeglądowe zdjęcie wszystkich zębów, na którym można dokładnie ocenić położenie zębów i odpowiednio zaplanować zabieg, tak aby był jak najbardziej komfortowy dla pacjenta.
 
Michał Trochimiuk Lekarz stomatolog Warszawa, Otwock, Biała Podlaska

Michał Trochimiuk Lekarz stomatolog, Warszawa, Wesoła, Biała Podlaska

Kliknij aby umówić wizytę 790-830-860