Często już kilkuletnie dzieci boją się dentysty i ze strachu nie chcą chodzić na wizyty. Taki strach przed dentystą nazywany jest dentofobią i najczęściej jest związany z przenoszeniem strachu przed wizytą u lekarza na dzieci przez rodziców, wychowawców lub rówieśników.
Aby wizyta dziecka w gabinecie przebiegała bezproblemowo, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Rodzice powinni dokładać wszelkich starań aby przeciwdziałać dentofobii u dzieci przez przekazywanie pozytywnych wzorców. Dzieci widzą strach i niepokój rodziców, co koduje u nich stereotyp że jest to coś nieprzyjemnego, dlatego dobrze jest, jeśli rodzice najpierw przyjdą sami i omówią kwestię przyprowadzenia dziecka na fotel.
Według badań, strach dziecka przed dentystą zależy głównie od reakcji emocjonalnej ojca, więc to on powinien przyprowadzić dziecko do gabinetu i wykazać spokój opanowanie oraz samemu dać dziecku dobry przykład. Dziecko ma wówczas poczucie bezpieczeństwa i lepiej współpracuje.
Wizyta na fotelu nie powinna być także wielkim wydarzeniem, które przeżywa cała rodzina, lecz powinna być czymś tak naturalnym jak wyjście do sklepu. Dziecko widzi niepokój i zamieszanie i rozumie że jest coś czego może się obawiać, gdy nadchodzi wizyta u lekarza. Tymczasem zdanie typu „jeśli będziesz niegrzeczny to NIE ZABIORĘ CIĘ do dentysty” może całkowicie zmienić na korzyść podejście dziecka do wizyty.
Rozmawiając z dzieckiem o wizycie przed przyjściem do gabinetu należy mówić tylko o białych, czystych zębach, świeżym oddechu, pięknym uśmiechu, postraszyć dziecko można jedynie brzydkim zapachem z ust jeśli nie będzie myć zębów.
W szczególności, pod żadnym pozorem nie wolno wspominać dziecku o bólu czy wierceniu. Nawet zdania typu „nie będzie bolało” nie powinny mieć miejsca, gdyż wówczas dziecko rozumie, że jednak jest coś co może boleć i czego powinno się obawiać.
Bardzo ważne jest także, aby przyjść na wizytę zanim cokolwiek zacznie boleć. Pierwsza wizyta z bólem to najgorsza rzecz dla psychiki dziecka, gdyż z powodu nieprzyjemnych doświadczeń może rzutować na współpracę z lekarzem i dbałość o zęby przez wiele lat.
W przypadku dzieci z którymi oczekujemy, że współpraca może być trudna, dobrze jest przyjść kilka razy na wizyty adaptacyjne przed rozpoczęciem leczenia.