Usunięcie zęba jest ostateczną opcją leczenia w przypadku, kiedy inne metody zachowawcze okażą się nieskuteczne lub niemożliwe do zastosowania.
Usuwanie zębów jest BEZBOLESNE, gdyż zawsze odbywa się w znieczuleniu miejscowym.
Jedyne niedogodności mogą pojawić się już po zabiegu usunięcia zęba i są uzależnione od stopnia trudności zabiegu i ewentualnych zabiegów dodatkowych w przypadku rozległych zmian chorobowych oraz stosowania się do zaleceń.
Przed wizytą należy zjeść posiłek, gdyż po zabiegu do czasu zejścia znieczulenia nic jeść nie można.
Dla maksymalnego bezpieczeństwa, przed zabiegiem należy bezwzględnie poinformować lekarza o wszystkich chorobach i przyjmowanych lekach.
Aby zmniejszyć ryzyko powikłań i zapewnić komfort po zabiegu, należy bezwzględnie stosować się do podanych zaleceń lekarskich i zgodnie z zaleceniami przyjmować przepisane leki.
Szczegółowe zalecenia znajdują się TUTAJ.
Usuwanie ósemek
Zębami które najczęściej wymagają usunięcia są ósemki, czyli tzw. zęby mądrości. Najczęściej usuwa się je z powodu bólu, który wywołują lub z racji ich nieprawidłowego położenia skutkującego np. nagryzaniem policzka lub nie dającym szansy wyrznięcia się takiego zęba. Ósemki usuwa się także gdy nie mają zęba przeciwstawnego i nie biorą udziału w zgryzie, gdyż nie pełnią wtedy żadnej funkcji, a mogą się jedynie psuć i powodować psucie sąsiednich zębów.
Kiedyś byłem zwolennikiem pozostawiania ósemek jeśli nie powodują żadnych objawów. Jednak życie postanowiło zweryfikować ten pogląd na rzecz profilaktycznego usuwania ósemek. Z własnego doświadczenia wiem, że zgodnie z prawem Murphy’ego, nawet mimo doskonałej higieny, ósemki najczęściej zaczynają boleć znienacka i w najmniej odpowiednim momencie, a już najchętniej w trakcie wypoczynku na wakacjach. Dlatego osobiście zalecam pozbycie się potencjalnego problemu jeszcze przed jego wystąpieniem. Nie czekaj aż ból zepsuje Ci wypoczynek i pozbądź się potencjalnego problemu jak najszybciej.
Przed przystąpieniem do zabiegu usunięcia ósemek powinno się wykonać rentgenowskie zdjęcie pantomograficzne tj. przeglądowe zdjęcie wszystkich zębów, na którym można dokładnie ocenić położenie zębów i odpowiednio zaplanować zabieg, tak aby był jak najbardziej komfortowy dla pacjenta.
SPIS TREŚCI
Profilaktyka
Próchnica zębów
Ból zęba
Krwawiące, bolące dziąsła, kamień nazębny, osad
Nadwrażliwość zębów
Żółte, nieatrakcyjne zęby
Brak zębów i luki między zębami
Krzywe zęby
Michał Trochimiuk Lekarz stomatolog Warszawa, Otwock, Biała Podlaska